Historia

Gminna Biblioteka Publiczna w Komprachcicach została założona w 1949 roku.

Pierwszym organizatorem, a równocześnie pierwszym kierownikiem biblioteki był Stanisław Jaworski, pełniący funkcję kierownika Szkoły Podstawowej w Komprachcicach.
Książki, które znalazły się w bibliotece na rozpoczęcie działalności, zostały dostarczone przez bibliotekę powiatową z Opola w ramach ogólnopolskiej akcji organizacji bibliotek gminnych.

Już w pierwszych latach istnienia biblioteki zakładane były punkty biblioteczne w miejscowościach oddalonych od siedziby, tj. w Osinach i w Wawelnie. Punkty te prowadzone były społecznie przez miłośników książek i mieściły się w domach prywatnych. Punkty te istniały aż do 1984 roku. Pod koniec lat pięćdziesiątych powstały filie gminnej biblioteki w Domecku i w Polskiej Nowej Wsi. Kilkanaście lat później powstała filia w Chmielowicach.

W latach 1991-1992 zostały zlikwidowane dwie placówki:

  • Filia w Polskiej Nowej Wsi
  • Filia Chmielowicach

W godzinach pracy poszczególnych bibliotek udostępniamy książki i czasopisma. Wszyscy zainteresowani mogą również skorzystać z bezpłatnego dostępu do  Internetu.

Dodatkowo  w bibliotece w Komprachcicach znajdują się trzy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz „Kącik gier planszowych i logicznych”.